Betonový program - Valenta Luděk
Při stavbě moderního domu je jednou ze základních otázek zabezpečení domu proti zlodějům (zvláště v přízemí). Další prioritou je zamezení úniku tepla z domu. Stěny s koeficientem tepelného odporu R = 4 - 6 jsou dokonale izolovány, tudíž nejslabším článkem jsou pochopitelně okna. Právě z toho důvodu se velmi často používají předokenní žaluzie přesto, že jejich pořizovací hodnota je o něco vyšší. Občas jsou nahrazovány dřevěnými nebo plastovými okenicemi. Vzhledem k tomu,že předokenní žaluzie zabírají hodně místa, tak se často se umísťují do truhlíků nad okny. Umělohmotný truhlík se speciálním žebrovým vyztužením je konstrukčně řešen tak,že slouží zároveň jako nadokenní překlad.

Předokenní žaluzie přinášejí velké zlepšení tepelně izolačních vlastností a pohody domů. Eurookna mají tepelný odpor R = 2 - 2,5 i více. Žaluzie převážně plněné polyuretanovou pěnou se dají těsně uzavřít a vytvoří spolu se vzduchovou mezerou mezi oknem a žaluzií další významný tepelný odpor v hodnotě 30 – 50% tepelného odporu okna.

Celkem okno + vzduchová mezera + vnější žaluzie mají R = 3,5 často i více.

Proto je vhodné zatahovat na noc vnější žaluzie, které brání úniku tepla ven. V létě je pak vhodné žaluzie zatahovat především ve dne a to z toho důvodu, aby teplo okny nepronikalo do místnosti. Máme-li zároveň enormní tepelné izolace na vnitřních stěnách,pak se nemá teplo jak dostat dovnitř a uvnitř je chládek.

Pokud nechcete použít nákladné předokenní žaluzie, je vhodné zvolit okenice u kterých je efekt obdobný.

Logo.bmp
~ Dekorativní zámková dlažba a obklady...
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one